Zima na dobre rozgościła się w Gdańsku. Pogoda sprzyja śnieżnym aktywnościom. Ciesząc się białym puchem, dbajmy też o bezpieczeństwo.  Przypominamy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę zbiorników retencyjnych jest zabronione!

Grubość pokrywy na oblodzonym zbiorniku wodnym różni się w zależności od miejsca. Szczególnie zdradliwe są zbiorniki przepływowe, posiadające wlot i wylot- czyli praktycznie wszystkie zbiorniki retencyjne w Gdańsku– przy brzegach zamarzają one szybciej, niż przepływająca przez środek masa wody.

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że pokrywa lodowa może mieć zaledwie kilka centymetrów grubości, a głębokość zbiorników sięga nawet 3 metrów – mówi Leszek Zakrzewski, dyrektor ds. eksploatacji Gdańskich Wód, spółki administrującej miejskimi zbiornikami retencyjnymi.

Poza temperaturą powietrza, rodzajem zbiornika i grubością pokrywy, na wytrzymałość lodu wpływa obciążenie śniegiem lub wodą i wielkość zbiornika, a także zjawisko tzw. „ciepłych prądów”.  - Mówimy o nim wtedy, gdy wskutek gazów emitowanych przez butwiejące na dnie zbiornika szczątki organiczne ciepła woda wynoszona jest ku górze – tłumaczy Zakrzewski.

Cieńsza warstwa lodu może być wynikiem działania odwilży (prognozy dla Gdańska na najbliższe dni przewidują delikatne ocieplenie z temperaturą w ciągu dnia oscylującą wokół 0 st. C). Stąpanie po takiej powierzchni może być szczególnie groźne - ryzyko załamania się pokrywy i wpadnięcia do wody jest bardzo duże. 

Jak zachować się w przypadku wpadnięcia do lodowatej wody?

  • Szybko oceń sytuację – czy łatwiej będzie dopłynąć do brzegu, czy złapać się kry i oczekiwać na pomoc?
  • Samodzielne płynąc do brzegu, unikaj szybkich nieskoordynowanych ruchów i staraj się zachować spokojny oddech. W zimnej wodzie najlepiej płynąć tzw. „żabką” i stale kontrolować kierunek.
  • Uważaj na ostre przedmioty w wodzie (kra, korzeń), które mogą zranić – nawet niewielkie krwawienie przyspiesza wychłodzenie organizmu.

O zakazie wchodzenia na lód informują tymczasowe tabliczki, a także na stałe zamontowane słupki informacyjne.

Spacery i podziwianie gdańskich zbiorników w zimowej scenerii – zdecydowanie TAK, ale zawsze z bezpiecznej odległości!

 

Link do animacji edukacyjnej: https://www.youtube.com/watch?v=5PUC5MBoeW8