Fontannowy sezon 2021 czas start!

Od pływających po stojące, od najmłodszych po zabytkowe. W tym roku woda pojawi się w każdej z nich. Gdańsk stopniowo uruchamia urządzenia wodne. Gdańskie Wody i GIWK zalecają zachowanie ostrożności podczas ich odwiedzania.

- Wielu z nas tęskniło za widokiem i szmerem wodnych strumieni. Mam nadzieję, że mieszkańcy ucieszą się z ich powrotu - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Sezon zainaugurują fontanny pływające

W zeszłym sezonie ze względu na obostrzenia nie wszystkie fontanny mogły być włączone. Pierwszą z uruchomionych była wówczas Fontanna Neptuna na Długim Targu. W tym roku będzie inaczej. Dla odmiany tegoroczny sezon zainaugurowały fontanny pływające, zlokalizowane na zbiornikach retencyjnych. Jako pierwsze zaczęły pracować: najmłodsza z nich na Pustym Stawie (Stogi) oraz najpopularniejsza na zbiorniku Srebrniki (Wrzeszcz Górny). Najstarsza i najbardziej rozpoznawalna gdańska fontanna zostanie uruchomiona jeszcze przed majówką. Proces rozruchu wszystkich gdańskich fontann zakończy się na przełomie maja i czerwca - wtedy uruchomiona zostanie Fontanna Heweliusza.

Na szczęście nie ma przeciwskazań do uruchomiania gdańskich fontann, podczas przebywania w ich okolicy należy jednak przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

- Przede wszystkim zachowujmy odpowiedni dystans od innych spacerowiczów, nie gromadźmy się nieopodal wodnych urządzeń w dużych grupach. Bądźmy odpowiedzialni. Teren fontann to przestrzeń publiczna, w której wciąż obowiązuje też nakaz zasłaniania ust i nosa. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli nam również na uruchomienie także pozostałych urządzeń wodnych takich jak zdroje czy zamgławiacze. Na ten moment musimy jednak jeszcze chwilę poczekać – zapowiada prezydent Dulkiewicz.

Fontanny ważnym elementem miasta

Ubarwiają krajobraz, przynoszą ochłodę w gorące dni, są punktem orientacyjnym. Dbają o dobry klimat – nie tylko w przenośni, poprzez piękno architektury i radość dla oka, ale też dosłownie, orzeźwiając powietrze i regulując temperaturę. Obecnie w Gdańsku istnieje 19 miejskich obiektów, w tym 7 na zbiornikach retencyjnych, gdzie ich dodatkową funkcją jest napowietrzanie wody.

Gdańskie Wody i GIWK przypominają o zachowaniu ostrożności podczas odwiedzania miejskich fontann.