Zanieczyszczenie środowiska odpadami z tworzyw sztucznych to duży problem. Czy więc małe, indywidualne działania w ogóle mają sens? Jak pomóc sobie i środowisku? 16 września w Sztuce Wyboru debata o sile świadomości konsumenckiej. Start o 17. Wstęp wolny.

 

O mikroplastiku i jego szkodliwości mówi się coraz więcej. Jak przeciwdziałać zagrożeniu
i czy to przeciwdziałanie jest obowiązkiem wyłącznie producentów i rządzących?  Tematowi będzie poświęcona organizowana przez Gdańskie Wody (spółkę miejską zajmującą się ochroną przeciwpowodziową) debata. Wydarzenie odbędzie się 16 września o godz. 17 w ramach DNI SOLIDARNOŚCI KLIMATYCZNEJ obchodzonych przez cały tydzień z inicjatywy Okręgu Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

DLACZEGO SIŁA ŚWIADOMOŚCI KONSUMENCKIEJ?

- Bardzo często spotykamy się z opiniami, że winne są tu tylko i wyłącznie firmy produkujące plastikowe opakowania na masową skalę a jedynym rozwiązaniem jest zakazanie produkcji tworzyw sztucznych – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód, który będzie moderował dyskusję – Choć brzmi to  w pierwszej chwili całkiem sensownie, a na pewno chwytliwie, tak naprawdę jest dość trudne w realizacji bez wsparcia konsumentów. Dlatego chcemy zapoczątkować dyskusję dotyczącą ich roli w całym procesie. 

Wiele osób twierdzi, że zachęcanie do indywidualnych działań i edukacja ekologiczna to „przerzucanie odpowiedzialności na konsumentów”. Tymczasem my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą wspólnie zamieszkiwaną planetę i warto działać wspólnie, każdy w swoim zakresie. Świadomość konsumencka nie jest przykrym obowiązkiem, a siłą napędową trwałych zmian.

- Podczas debaty postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co może i powinien zrobić każdy z nas, a co przyniesie poprawę tylko w ujęciu systemowym – kontynuuje Gajewski. - Chcemy też wspólnie  z uczestnikami wypracować schemat działania, który pozwoli dokonywać racjonalnych  i przyjaznych środowisku wyborów podczas codziennych zakupów, bez podporządkowywania ekologii całego swojego życia.

W debacie wezmą udział:

  • Dr Monika Cieszyńska-Semenowicz – adiunkt w Zakładzie Toksykologii Środowiska Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członkini Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego. Bada m.in. zagadnienia dot. ochrony środowiska, ekotoksykologii, ekologii oraz szacowania wpływu zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie człowieka.
  • Dr hab. Michał Jaśkiewicz – psycholog społeczny i środowiskowy z Pracowni Psychologii Środowiskowej i Relacji Międzygrupowych Uniwersytetu Gdańskiego, badacz sposobów reagowania na kryzys klimatyczny i jakości życia w mieście, popularyzator wiedzy dot. kryzysu klimatycznego i psychologicznych uwarunkowań zachowań pro-środowiskowych
  • Dominik Szczepański – dziennikarz („Gazeta Wyborcza”, „National Geographic”), autor i współautor książek, tym o marszu wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki jako pretekście do opowiedzenia o zmianach klimatycznych)- „Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody.”
  • Agnieszka Kowalkiewicz - kieruje działem adaptacji do zmian klimatu w spółce Gdańskie Wody, dba o działania edukacyjne i promocyjne w ramach badawczego projektu FanpLESStic-sea.

 

MNIEJ MIKROPLASTIKU W BAŁTYKU

Tematyka debaty łączy się z realizowanym przez Gdańskie Wody wraz z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo – Kanalizacyjną międzynarodowym projektem badawczym FanpLESStic-sea , którego celem jest zmniejszenie ilości mikroplastiku w wodach Morza Bałtyckiego. W ramach projektu powstała pierwsza w Europie, pilotowa stacja badająca skuteczność roślinnego oczyszczania deszczówki.

WEŹ UDZIAŁ W WYDARZENIU!

CO?
Mikroplastiki – czy wystarczy zmienić nawyki? Debata o sile świadomości konsumenckiej

GDZIE?
Sztuka Wyboru, ul. Juliusza Słowackiego 19 (na terenie Garnizonu)
Transmisja online: www.facebook.com/gdanskiewody

KIEDY?
16 września (czwartek), g. 17:00

WSTĘP WOLNY