Najstarsza i najbardziej rozpoznawalna z gdańskich fontann zainauguruje wodny sezon 2020. Spółka Gdańskie Wody uruchomiła Neptuna.

– Pod koniec kwietnia zwróciliśmy się do GIS z prośbą o doprecyzowanie warunków uruchamiania fontann w czasie pandemii koronawirusa – tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód, zajmujących się 18 miejskimi urządzeniami.  – Zgodnie z przekazaną nam opinią Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, główne ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 dotyczy przede wszystkim licznego gromadzenia się ludzi wokół wodnej architektury i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt – dodaje.

Jak informuje NIZP-PZH, skażenie aerozolu wodnego możliwe jest głównie teoretycznie  i ma zdecydowanie mniejsze znaczenie. Sposoby zapobiegania to zachowanie  2-metrowego dystansu od strumienia oraz dezynfekcja wody wewnątrz instalacji wodnej.

– W związku z tym zdecydowaliśmy się, symbolicznie i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, uruchomić Fontannę Neptuna – mówi Prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – To obiekt najbardziej rozpoznawalny, ale też z racji swojej konstrukcji najtrudniej dostępny. Zachowanie zalecanego dystansu od wodnego strumienia jest tu możliwe, w przeciwieństwie do innych urządzeń, np. sąsiedniej Fontanny Czterech Kwartałów czy Fontanny przy ulicy Szerokiej. Sam pomnik jest natomiast odwiedzany przez cały rok, niezależnie od sezonu fontannowego. Choć wciąż  w maseczce i z ostrożnością, Neptun powraca więc do swoich zadań – tak jak większość z nas.

Urządzenie pracuje w obiegu zamkniętym z systemem filtracji opartym na filtrze żwirowym, a woda dezynfekowana jest za pomocą lamp UV. Zgodnie z zaleceniami GIS  i NIZP-PZH, odwiedzający Neptuna będą musieli przestrzegać zasad dystansowania społecznego, nosić maseczki, zachować szczególną ostrożność podczas kaszlu i kichania, a w razie objawów infekcji dróg oddechowych, zrezygnować z przebywania w okolicy obiektu. Informacje dot. środków ostrożności będą umieszczone w widocznym miejscu nieopodal fontanny.

Zlokalizowana na Długim Targu Fontanna Neptuna to najstarszy (oddany do użytku
w 1634 r.) i najbardziej rozpoznawalny z gdańskich wodnych obiektów. Projekt i prace kamieniarskie wykonał Abraham van den Block, odlew figury – Piotr Husen, ostateczny montaż – Wilhelm Richter, a ogrodzenie – Jan Rogge. Pierwotnie fontanna była kolorowa. Figurę mitycznego rzymskiego boga mórz i żeglarzy pomalowano intensywną zieloną farbą, trójząb i muszla w lewej ręce były złocone, elementy wykonane z kamienia – czarne z jasnymi dodatkami, a ogrodzenie – czerwone ze złoceniami. W latach 1757-1761 przeprowadzono gruntowną przebudowę wykonaną przez Jana Karola Stendera. Ostatnią modernizację system technologiczny fontanny przeszedł w 2012 r.