Jaka jest rola biznesu w adaptacji do zmian klimatu? Gdańskie Wody zapraszają na debatę

W ramach Konferencji Zielona Retencja co roku odbywa się panel dyskusyjny otwarty dla wszystkich chętnych. Temat tegorocznego, towarzyszącego 3. edycji wydarzenia to Adaptacja do zmian klimatu – odpowiedzialność biznesu". Wydarzenie odbędzie się 21.06. Udział jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.

Tryskające wodą fontanny zapowiadają ciepłe dni

Wraz z nadejściem wiosny wszystko wraca do życia – również gdańskie fontanny. Ich uruchomienie to nie tylko powrót do estetyki i funkcjonalności, ale także symboliczny znak, że miasto przygotowuje się do letniego sezonu. Jak to wygląda w tym roku?  

Zielono na Narzędziowców!  Łąka kwietna i ogród deszczowy upiększą stoczniowe tereny

W sercu rozrywkowo-gastronomiczno-kulturalnego zagłębia, między 100cznią a Ulicą Elektryków, powstaje nowy teren zieleni. Tworzą go łąka kwietna o powierzchni niemal 1000 m2 i ogród deszczowy, który zmagazynuje około 29 m3 wody. Inicjatywa jest wynikiem współpracy Miasta Gdańska, spółek komunalnych (Gdańskie Wody, Zakład Utylizacyjny), a także Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, 100czni, Stocznia Centrum Gdańsk oraz firmy Łąka Kwietna.

Powodujesz szkody, gdy wrzucasz chleb do wody
mat. Gdańskie Wody

Pieczywo to dla wielu z nas podstawa codziennego menu. Wykorzystanie jego resztek do karmienia skrzydlatych traktujemy jako sposób na ich wsparcie, a jednocześnie niemarnowanie jedzenia. Tymczasem, zamiast pomagać, szkodzimy – zarówno ptakom, jak i środowisku. Spółka Gdańskie Wody z okazji Światowego Dnia Wody przygotowała przejmującą animację, która pokazuje jak pomagać z głową.

Mniej betonu, więcej roślin
Rozbrukowanie fragmentu chodnika przy al. Grunwaldzkiej. Mat. fot. Gdańskie Wody

To główny cel zmian na al. Grunwaldzkiej zainicjowanych przez Rade Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Blisko 300 m2 kostki i betonowych płyt zastąpi 1000 roślin różnych gatunków. Prace Gdańskich Wód i Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni potrwają ok. 3 tygodni.

Zarządzanie kryzysowe bez granic. Gdańscy urzędnicy przeszkoleni z kanadyjskiego systemu zarzadzania akcjami ratowniczymi.

Umiejętność szybkiego i sprawnego reagowania służb w sytuacji zagrożenia przekłada się wprost na bezpieczeństwo mieszkańców oraz minimalizowanie strat, także materialnych.  W sierpniu i wrześniu pracownicy Gdańskich Wód, Wydziału Bezpieczeństwa  i Zarządzania Kryzysowego oraz GIWK uczyli się skutecznego działania w kryzysie od kanadyjskich specjalistów.

Łabędzi Staw w Parku Oliwskim wypięknieje

Popularny w Parku Oliwskim zbiornik zostanie oczyszczony z nadmiaru glonów i materii organicznej nagromadzonej na jego dnie. Prace rozpoczęły się od przenosin mieszkańców wody i obniżeniu jej poziomu. Gdanskie Wody zabezpieczają także sąsiadujące szpalery drzew.

Na pomoc dzikim zapylaczom – quiz edukacyjny dla szkół

Dzięki pracy dzikich zapylaczy możemy cieszyć się smakiem truskawek, jabłek, ogórków czy fasoli. O tym w jaki sposób pracują owady i jak o nie dbać uczy ciekawy quiz przygotowany przez spółkę Gdańskie Wody. Uważni nie powinni mieć problemu z udzieleniem prawidłowych odpowiedzi - pytania są połączone z materiałami edukacyjnymi.

Ratowanie oczka wodnego na Niedźwiedniku
Poziom wody w oczku Góralska w maju 2014 roku obserwowany przez psa Basika. Mat. fot. Zbigniew Sobieszczański

Oczko wodne „Góralska” odzyskuje życie. Rekomendacja ze spaceru dzielnicowego z Prezydent Aleksandrą Dulkiewicz jest już w fazie prac ziemnych.

Gdańsk obronił tytuł lidera Water City Index 2022

Komisja ekspertów rankingu Water City Index, po raz drugi z rzędu, doceniła gdańskie osiągnięcia w  gospodarowaniu wodą, ponownie przyznając miastu pierwsze miejsce wśród polskich Metropolii!

Gdańskie Wody przyjazne owadom

Obiekty ochrony przeciwpowodziowej - zbiorniki retencyjne czy ogrody deszczowe na stałe wpisały się w tkankę miejską stając się miejscami rekreacji, dostosowanymi do potrzeb mieszkańców. Teraz będą sprzyjać także najmniejszym
z nich… - owadom!

Gdańsk krajowym liderem zielonej retencji

Gdańska gospodarka wodna najlepsza w Polsce wg konkursu ECO-MIASTO. Jury doceniło m.in. proekologiczne zarządzanie wodami opadowymi.

Gdańsk wciąż pomaga
Zniszczone budynki mieszkalne w Borodziance. Mat. fot. R. Gajewski, Gdańskie Wody.

Od kilku miesięcy Gdańsk konsekwentnie wspiera Ukrainę oraz jej mieszkańców. Organizowane są zbiórki, pomoc rzeczowa, edukacyjna. Gdańsk także wspiera ukraińską branżę wodociągową, która w wyniku rosyjskiej inwazji doznała ogromnych szkód. Właśnie rusza zbiórka pieniędzy na wóz asenizacyjny do bieżącego usuwania zatorów i odbioru ścieków w jednym z najbardziej zniszczonych miast – Borodziance.

Nie ma wiosny bez miejskich fontann

Gdy zaczynają tryskać wodą to znak, że wiosna rozkręca się na dobre, a majówka jest naprawdę blisko. Nie inaczej jest w tym roku. Po zimowym odpoczynku gdańskie fontanny wracają do pracy.

Służby ćwiczyły działania przeciwpowodziowe

Strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, pracownicy miejskich spółek oraz przedstawiciele innych podmiotów wzięli udział w ćwiczeniach związanych z ochroną przeciwpowodziową, które odbyły się w Gdańsku. Podobne szkolenia prowadzone są w naszym mieście od 5 lat. Do tej edycji, organizowanego przez Gdańskie Wody, wydarzenia, po raz pierwszy zaproszono przedstawicieli sąsiednich gmin: Cedrów Wielkich, Kolbud, Pruszcza Gdańskiego i Żukowa.

Gdańska pomoc dla ukraińskich wodociągów

 

Półtorej tony darów dotarło w wielkanocny poniedziałek do Borodzianki w obwodzie kijowskim. To pierwszy transport pomocy od gdańskich spółek gospodarujących wodą. Sprzęt o łącznej wartości ponad 150 tys. zł posłuży do zapewnienia dostaw wody i odbioru ścieków w ogarniętej wojną Ukrainie.

Podsumowujemy 2021 rok pod względem opadowym.

Podsumowujemy 2021 rok pod względem opadowym. Na ile deszczowo upłynął on w Gdańsku?

Przedsiębiorstwa wodociągowe w Ukrainie potrzebują wsparcia

W ramach akcji #PomóżmyOdbudowaćUkrainę odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli polskich i ukraińskich przedsiębiorstw wodociągowych.

POMÓŻMY ODBUDOWAĆ UKRAINĘ

Do Koleżanek i Kolegów – wodociągowców, hydrotechników, meliorantów!

Strona 1 z 2