To główny cel zmian na al. Grunwaldzkiej zainicjowanych przez Rade Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Blisko 300 m2 kostki i betonowych płyt zastąpi 1000 roślin różnych gatunków. Prace Gdańskich Wód i Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni potrwają ok. 3 tygodni.

Przede wszystkim zieleń i woda

Zazielenianie Gdańska nie zawsze musi iść w parze z wielkimi inwestycjami. Rośliny można sadzić praktycznie wszędzie, także nadając nową funkcję już istniejącym przestrzeniom. Dzięki rozebraniu zbędnego betonu i kostki (w tym wybrukowanych powierzchni wyłączonych z ruchu) powstaną 3 nowe zieleńce. W okolicach starej Poczty Polskiej pracownicy Gdańskich Wód i Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni zasadzą blisko 1000 krzewów i bylin. Ograniczanie powierzchni uszczelnionych jest jednym z działań wpisanych do programu ZIELONE MIASTO zaktualizowanej Strategii Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 plus.  Prowadzone prace są też odpowiedzią na postulaty mieszkańców jak i przedstawicieli sektora prywatnego, którzy chcą, by ulica stała się bardziej przyjazna.

- Odpowiednio obniżone i wyprofilowane krawężniki spowodują, że część deszczówki z  chodnika spłynie do nowych zieleńców, odciążając tradycyjną sieć. Obniży to także koszty utrzymania roślin związane z ich nawodnieniem. Takie obiekty tzw. „mikro retencji” sprawdzają się zarówno w okresach suszy, jak i intensywnych opadów - przejmują nadmiar wody podczas ulew i magazynują ją na czas niedoboru. Tworzą korzystny mikroklimat, znacząco obniżając temperaturę w upalne dni —  tłumaczy Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód i jeden z koordynatorów programu ZIELONE MIASTO.

Kwiaty zamiast chodnika

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wskazuje do przekształcenia w zieleńce te miejsca, w których możliwe jest poprawienie retencji, zwiększenie liczby miejsc zacienionych, wzbogacenie przestrzeni o tereny zielone, a zmiany te nie wpłyną negatywnie na ruch pieszy. Mieszkańcy mogą przekazywać swoje propozycje do takich działań na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Każde takie zgłoszenie zostanie przeanalizowane przez pracowników GZDiZ pod kątem możliwości jego realizacji.

- Nasze miasto oraz trendy stale się zmieniają. Działania podejmowane kilka czy kilkanaście lat temu dziś już są nieakceptowalne. Dlatego stale szukamy miejsc, które można poprawić, przywrócić im walory naturalne, a mieszkańcom pozwolić na obcowanie z zielenią także w miejscach gęsto zabudowanych  —  podkreśla Barbara Tusk, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. Przestrzeni Publicznej.

Rozpoczynające się prace będą kontynuacją tych, podejmowanych już w minionych latach. Realizacja w ciągu al. Grunwaldzkiej będzie rozszerzeniem rozbruków, które wykonane zostały w 2021 roku, w ramach których posadzono 15 miłorzębów dwuklapowych ze środków Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny. Pod koniec ubiegłego roku zakończyło się zadanie „Zielona aleja na Wyspie Spichrzów” wykonane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na ponad 250 m² powstały trzy zieleńce z ponad tysiącem roślin.

Tymczasowe utrudnienia dla kierowców

Prace ziemne związane z rozbrukowaniem potrwają około 10 dni roboczych. W tym czasie planowane jest zwężenie około 300- metrowego odcinka jezdni w kierunku Gdańska Głównego do dwóch pasów ruchu, wraz z pasem postojowym w godzinach 7-14 (po godzinie 14:00 zwężenie będzie obejmować wyłącznie pas postojowy).