Ze względu na specyficzne położenie geograficzne, jak i spowodowaną zmianami klimatu intensyfikację anomalii pogodowych, Gdańsk jest szczególnie narażony na występowanie powodzi.
Ryzyko wiąże się przede wszystkim z ekstremalnymi opadami deszczu. Najbardziej gwałtowne są powodzie wywołane deszczami nawalnymi (tzw. „oberwanie chmury”). Mają zwykle krótkotrwały, ale gwałtowny przebieg, a ich skutki na terenach zurbanizowanych są zawsze katastrofalne ze względu na niespodziewany charakter zdarzenia.
Nasze miasto cechuje się bardzo silną (jedną z największych w Polsce) zmiennością przestrzenną opadu. Niemal w każdej zlewni gdańskich potoków ten sam epizod opadowy potrafi przebiegać zupełnie inaczej.
Czynniki ryzyka powodziowego:
- 3 strefy wysokościowe – od terenów depresyjnych po wysoczyznę
- duże nachylenie stoków = duże i szybkie odpływy na dolny taras miasta
- gęsta sieć różnej wielkości dolin erozyjnych
- liczne potoki o charakterze górskim, napotykające bariery w postaci dróg i linii kolejowych
- wpływ stanu morza na odbiorniki wód
- tereny zagrożone osuwaniem się
Od 2001 r. pojemność retencyjna Gdańska zwiększyła się ponad 5-krotnie.
Podstawą bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miasta jest sieć 53 (kolejne w fazie projektowej) zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności ok. 752 000 m3, zlokalizowanych kaskadowo na potokach, co tworzy niespotykany w innych polskich miastach system. Odwodnienie zapewnia też ponad 22 000 studni i 20 000 wpustów ulicznych, 317 km potoków i rowów, 812 km sieci kanalizacji deszczowej i 15 km wałów przeciwpowodziowych.
Ważnym elementem strategii kompleksowego zarządzania wodą opadową w Gdańsku są obiekty małej retencji, które naśladują naturę w gromadzeniu, oczyszczaniu i opóźnianiu spływu deszczówki. Ochronę przeciwpowodziową wspiera system monitoringu hydrologicznego – jeden z najbardziej rozbudowanych w kraju (w Gdańsku jest to 112 punktów pomiarowych, w tym 26 automatycznych stacji opadowych i 86 stacji pomiarów stanu wody w zbiornikach retencyjnych oraz ciekach).
5 głównych kierunków zagospodarowania wód opadowych w Gdańsku
5 głównych kierunków zagospodarowania wód opadowych w Gdańsku to retencja zbiornikowa, terenowa, uliczna, przydomowa i zieleń miejska. Tworzą błękitno-zieloną infrastrukturę miasta, wspierającą adaptację do zmian klimatu – tak jak 5 idealnie pasujących do siebie palców dłoni tworzy nieprzepuszczalną strukturę.