Nowe podejście do zarządzania wodami opadowymi w Gdańsku, uwzględniające adaptację miasta do zmian klimatu zakłada, że jak największa ilość wody powinna być retencjonowana w krajobrazie, a dopiero jej nadmiar – kierowany do sieci kanalizacji deszczowej.
Obiekty małej retencji (w przestrzeni miejskiej mogą to być np. zbiorniki, parki i skwery retencyjne, ogrody deszczowe, niecki trawiaste, muldy chłonne czy zielone dachy) naśladują naturę w gromadzeniu, oczyszczaniu i opóźnianiu spływu deszczówki.
OGRODY DESZCZOWE
Przypominają zwyczajny ogród, ale składają się w ponad 50% ze specjalnych gatunków roślin hydrofitowych, dodatkowo oczyszczających wodę. Głównym zadaniem ogrodów deszczowych jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów, w tym
z powierzchni utwardzonych. Najlepszym źródłem wody jest dla nich ta z dachów, chodników, ciągów pieszych oraz z przydomowych podjazdów i parkingów. Chłoną ją nawet 40% lepiej niż klasyczny trawnik. Mogą być wykonane przez każdego – w gruncie lub w pojemniku (nawet na balkonie).
To małe zbiorniki retencyjne i jednocześnie naturalne filtry wody. Zatrzymują nie tylko deszczówkę, ale także pobrane wraz z nią zanieczyszczenia (np. metale ciężkie oraz związki azotu i fosforu).
Przykładowe realizacje ogrodów deszczowych
- W planach kolejne realizacje! Zachęcamy Rady Dzielnic do zgłaszania miejsc, w których występują lokalne podtopienia. Zweryfikujemy sytuację – być może odpowiednim rozwiązaniem okaże się właśnie stworzenie obiektu małej retencji!
Napisz do nas : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.