Zanieczyszczenie środowiska odpadami z tworzyw sztucznych to duży problem. Czy więc małe, indywidualne działania w ogóle mają sens? Jak pomóc sobie i środowisku? Rozpoczęła się kampania edukacyjna projektu FanpLESStic-sea.

 

O mikroplastiku i jego szkodliwości mówi się coraz więcej. Jak przeciwdziałać zagrożeniui czy to przeciwdziałanie jest obowiązkiem wyłącznie producentów i rządzących?  Tematowi będzie poświęcona organizowana przez Gdańskie Wody (spółkę miejską zajmującą się ochroną przeciwpowodziową) debata. Wydarzenie odbędzie się 16 września o godz. 17 w ramach DNI SOLIDARNOŚCI KLIMATYCZNEJ obchodzonych przez cały tydzień z inicjatywy Okręgu Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

DLACZEGO SIŁA ŚWIADOMOŚCI KONSUMENCKIEJ?

- Bardzo często spotykamy się z opiniami, że winne są tu tylko i wyłącznie firmy produkujące plastikowe opakowania na masową skalę a jedynym rozwiązaniem jest zakazanie produkcji tworzyw sztucznych – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód, który będzie moderował dyskusję – Choć brzmi to  w pierwszej chwili całkiem sensownie, a na pewno chwytliwie, tak naprawdę jest dość trudne w realizacji bez wsparcia konsumentów. Dlatego chcemy zapoczątkować dyskusję dotyczącą ich roli w całym procesie. 

Wiele osób twierdzi, że zachęcanie do indywidualnych działań i edukacja ekologiczna to „przerzucanie odpowiedzialności na konsumentów”. Tymczasem my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą wspólnie zamieszkiwaną planetę i warto działać wspólnie, każdy w swoim zakresie. Świadomość konsumencka nie jest przykrym obowiązkiem, a siłą napędową trwałych zmian.

W debacie wezmą udział:

  • Dr Monika Cieszyńska-Semenowicz – adiunkt w Zakładzie Toksykologii Środowiska Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Dr hab. Michał Jaśkiewicz – psycholog społeczny i środowiskowy z Pracowni Psychologii Środowiskowej i Relacji Międzygrupowych Uniwersytetu Gdańskiego
  • Dominik Szczepański – dziennikarz, autor i współautor książek, w tym o marszu wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki - „Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody.”
  • Agnieszka Kowalkiewicz - kieruje działem adaptacji do zmian klimatu w spółce Gdańskie Wody, dba o działania edukacyjne i promocyjne w ramach badawczego projektu FanpLESStic-sea.

 

MNIEJ MIKROPLASTIKU W BAŁTYKU

Tematyka debaty łączy się z realizowanym przez Gdańskie Wody wraz z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo – Kanalizacyjną międzynarodowym projektem badawczym FanpLESStic-sea , którego celem jest zmniejszenie ilości mikroplastiku w wodach Morza Bałtyckiego. W ramach projektu powstała pierwsza w Europie, pilotowa stacja badająca skuteczność roślinnego oczyszczania deszczówki.

TO JEST DROGA DO BAŁTYKU – NIE WRZUCAJ PLASTIKU!

– Na chodnikach przy kilkunastu wpustach ulicznych  i dwóch zbiornikach retencyjnych w Gdańsku pojawiły się wykonane, z użyciem ekologicznych farb, grafiki zwracające uwagę na problem zanieczyszczenia deszczówki odpadami z tworzyw sztucznych. Grafiki przypominają, że wpust uliczny jest początkiem drogi wody opadowej z ulicy do Morza Bałtyckiego. Deszcz zmywając z ulic różnego typu zanieczyszczenia m.in. ze ścierania się opon samochodowych czy pyłu miejskiego jest nośnikiem mikrodrobin plastiku, które niesione do Bałtyku i tak ostatecznie trafiają do naszych organizmów poprzez spożywane ryby.  Przy malunkach umieścimy odnośniki do materiałów merytorycznych poświęconych tematowi – mówi Ryszard Gajewski, prezes realizujących kampanię Gdańskich Wód.

MIKROPLASTIK - WIELKI PROBLEM 

Źródła mikroplastiku mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Najwięcej drobin ze źródeł pierwotnych pochodzi z prania ubrań syntetycznych, ze ścierania opon samochodowych i z pyłu miejskiego. Źródła wtórne to głównie rozkład odpadów (np. siatek, opakowań, jednorazowych maseczek, rękawiczek, butelek czy niedopałków), które trafiły do środowiska w wyniku niewłaściwego zagospodarowania .

Degradacja wyrzucanych na ulice plastików, ścieranie się opon samochodowych oraz pył miejski wraz z wodami opadowymi przenoszone są do środowiska, organizmów zwierząt wodnych, a w konsekwencji – także na nasze talerze.

– Wpust kanalizacji deszczowej nie jest śmietnikiem, a czystość ulic i chodników ma realny wpływ na jakość odprowadzanej wody. Ograniczając użycie plastiku i nie wyrzucając plastikowych odpadów w nieprzeznaczonych do tego miejscach, dbamy o środowisko, a co za tym idzie także o własne zdrowie – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Kampanii towarzyszy mobilna wystawa, którą można zobaczyć w różnych częściach miasta. Tłumaczy ona, czym jest mikroplastik, w jaki sposób drobiny tworzyw sztucznych dostają się do środowiska i dlaczego stanowią zagrożenie.

WEŹ UDZIAŁ W WYDARZENIU!

CO?
Mikroplastiki – czy wystarczy zmienić nawyki? Debata o sile świadomości konsumenckiej

GDZIE?
Sztuka Wyboru, ul. Juliusza Słowackiego 19 (na terenie Garnizonu)
Transmisja online: www.facebook.com/gdanskiewody

KIEDY?
16 września (czwartek), g. 17:00

WSTĘP WOLNY

mikroplastiki nawyki fb 1200 675 logo