Głosowanie trwa od 26 września do 10 października.
W tegorocznej edycji do głosowania zakwalifikowało się 305 ciekawych projektów z zakresu: zdrowia, sportu i rekreacji, edukacji, bezpieczeństwa, inwestycji drogowych.
W puli Budżetu Obywatelskiego są 22 063 118 złotych. Oddając głos można wygrać nagrody, a dzielnica z najwyższa frekwencją zyska świąteczne iluminacje.
Kto może głosować ?
W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, także dzieci i młodzież. Mogą być to osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy w naszym mieście, osoby dopisane w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadające Kartę Mieszkańca.
Jak głosować?
Głosowanie odbędzie się w formie elektronicznej za pomocą interaktywnego formularza na stronie www.gdansk.pl
Zasady przyznawania punktów
Każdemu głosującemu przysługuje łącznie 8 punktów:
5 punktów na projekty dzielnicowe Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Budżetu Obywatelskiego oraz 1 punkt na projekt dzielnicowy Zielonego Budżetu Obywatelskiego i 1 punkt na projekt ogólnomiejski Zielonego Budżetu Obywatelskiego.
Punkty można przydzielać na projekty w dowolnej dzielnicy.
Głosowanie odbywa się jednorazowo, bez możliwości modyfikowania, zmiany i ponownego przyznawania punktów.
Minimalne progi poparcia
W tym roku zostały obniżone progi poparcia dla projektów w trakcie głosowania: do realizacji projektów konieczne jest uzyskanie minimalnego progu poparcia: 100 dla projektu dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego, 200 dla projektu ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego. Nowością jest minimalny próg na projektów ogólnomiejskich Zielonego BO – 200. Tylko projekty dzielnicowe Zielonego BO pozostają bez limitów.
Mobilne Punkty Głosowania
Na czas trwania głosowania między 26 września a 10 października, aby jeszcze bardziej zachęcić i ułatwić gdańszczankom i gdańszczanom głosowanie, pracownicy Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami organizują Mobilne Punkty do Głosowania. Będzie w nich można, z pomocą konsultantów zagłosować na wybrane projekty. Aby zagłosować w punkcie mobilnym wystarczy mieć ze sobą dokument tożsamości. Wykaz wszystkich miejsc, w których można wziąć udział w głosowaniu dostępny jest na stronie internetowej: www.gdansk.pl/budzet-obywatelski
Zielony Budżet Obywatelski
W tym roku, już po raz trzeci można głosować na Zielony Budżet Obywatelski. Do głosowania zakwalifikowały się aż 94 zielone projekty.
O wyodrębnienie środków na ten cel z podstawowej puli Budżetu Obywatelskiego apelowali mieszkańcy i aktywiści. Zielony Budżet Obywatelski zadebiutował w 2020 roku. Zakłada przede wszystkim rozwój publicznych, ogólnodostępnych miejskich terenów zieleni poprzez budowę nowych przestrzeni zielonych oraz renowacje i modernizację zagospodarowania istniejących.
Nagrody za głosowanie
Gdańszczanki i gdańszczanie, którzy wezmą udział w głosowaniu mogą wygrać nagrody:
- dla mieszkańców - 100 pakietów z gadżetami, które otrzyma co setna głosująca osoba. Liczenie rozpoczyna się o godz. 00:01 w poniedziałek, 26 września, a kończy na 10-tysięcznej osobie głosującej.
- dla dzieci i młodzieży - 3 nagrody specjalne
Dziesiąta, sto dziesiąta i tysiąc dziesiąta osoba w wieku od 0-19 lat, która zagłosuje na projekty Budżetu Obywatelskiego za pomocą kodu QR wygrywa nagrodę specjalną. Kod można znaleźć na terenie miasta, na wszystkich plakatach i citylightach promujących etap głosowania. 10-ta osoba wygrywa słuchawki, 110-ta – głośnik, a 1010-ta – hulajnogę.
- dla dzielnicy za najwyższą frekwencję – iluminacje świąteczne.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Na stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski znajduje się baza przydatnych informacji na temat całego procesu konsultacji oraz głosowania. Znajdują się tu również materiały promocyjne dla wnioskodawców do pobrania on-line: plakaty, ulotka.
Do 14 października 2022 r. poznamy szczęśliwych zwycięzców.