Po raz dwunasty gdańszczanki i gdańszczanie zdecydują, na co przeznaczyć część środków z budżetu miasta. Na realizację pomysłów jest ponad 21,5 mln złotych. Projekty można zgłaszać do 25 lutego 2024. Liczy się przede wszystkim pomysł i chęć do działania, z resztą formalności pomogą urzędnicy.

 Nabór projektów w 12. edycji BO wystartował w poniedziałek, 29 stycznia. O szczegółach rozmawiano podczas briefingu prasowego, który odbył się przy Parku Oruńskim.  

O tym, jak wygląda miejski budżet, decyduje przede wszystkim Rada Miasta Gdańska. Jednak ta wydzielona część budżetu, zwana Budżetem Obywatelskim to coś, na co wpływ może mieć każdy z nas, wszyscy mieszkańcy Gdańska niezależnie od wieku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Przez 11 edycji BO wydaliśmy z naszych wspólnych pieniędzy 177 mln zł na 933 projekty. W tym roku, w Budżecie Obywatelskim 2025, do dyspozycji mamy 21 526 000 zł. Już po raz czwarty z tej puli mamy wydzieloną kwotę Zielony Budżet Obywatelski, który cieszy się coraz większą popularnością. To ważne, by myśleć o Budżecie Obywatelskim nie tylko w kontekście projektów infrastrukturalnych. Pamiętajmy także o tzw. propozycjach miękkich, które służą aktywności sportowej, integracji społecznej, spacerom, poznaniu kultury, historii czy walorów przyrodniczych jakiejś części miasta. Zachęcam wszystkich do składania projektów w Budżecie Obywatelskim 2025.

Nabór projektów

Projekty w budżecie będzie można składać od 29 stycznia do 25 lutego 2024 r. Nabór odbywa się wyłącznie online poprzez rejestrację w systemie elektronicznym. Na stronie gdansk.pl lub Budżet Obywatelski znajdziemy charakterystyczny żółty baner, poprzez który przechodzi się bezpośrednio do systemu elektronicznego, gdzie należy wypełnić formularz wniosku.

Budżet Obywatelski 2025 czas start! Od dziś czekamy na propozycje zadań. To moment, w którym decydujemy, na co wydawane są miejskie pieniądze. Możemy wziąć w tym udział poprzez zgłoszenie własnych projektów lub, w późniejszym etapie, poprzez głosowanie. Chcemy także, by działania w ramach Budżetu Obywatelskiego były wiarygodne, rzetelne i skuteczne, dlatego jako Zespół Konsultacyjny dużo czasu poświęcamy na ewaluację. Staramy się przedefiniować rzeczy, które dla nas wydają się jasne tak, aby były też oczywiste dla mieszkańców - mówiła Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko dla Gdańska w RMG, członkini Zespołu Konsultacyjnego Budżetu Obywatelskiego.

Kto może zgłosić projekt?

Składajmy wnioski, kreujmy wspólnie miasto naszych marzeń – mówił Jan Perucki, radny klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska, członek Zespołu Konsultacyjnego BO. - Tej energii społecznej nam nie zabraknie. To tylko miesiąc, więc nie czekajcie ze zgłoszeniami do ostatniej chwili. Chcemy, by te projekty odpowiadały na potrzeby większości mieszkańców, a wiemy, że inwencji twórczej na pewno nie zabraknie.

W Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdańska, którzy mieszkają na stałe w naszym mieście bez względu na wiek, zameldowanie czy obywatelstwo. Każdy może zgłosić swój pomysł: dorośli, młodzież i dzieci. Wystarczy mieć ciekawą propozycję na co wydać publiczne pieniądze.

Briefing inaugurujący 12. edycję Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku odbył się przy Parku Oruńskim. O projektach zrealizowanych w okolicy w ramach BO mówiła Agnieszka Bartków, przewodnicząca zarządu dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce, członkini Zespołu Konsultacyjnego BO.

Park Oruński korzysta z Budżetu Obywatelskiego zarówno od strony projektów ogólnomiejskich, jak i dzielnicowych. Udało się wygrać tak potrzeby parking, który jest w trakcie realizacji, więc na wiosnę zapraszamy do Parku Oruńskiego. Pojawi się także duża fontanna na drugim stawie oraz wyspa lęgowa. Tych przykładów jest bardzo dużo, bo nasi mieszkańcy bardzo aktywnie uczestniczą w Budżecie Obywatelskim i właściwie co roku jakaś inwestycja jest realizowana właśnie pod ich potrzeby – mówiła Agnieszka Bartków.

Skonsultuj swój projekt!

Katalog zadań Budżetu Obywatelskiego jest bardzo szeroki, obejmuje wszystko, co może być finansowane przez gminę. Tworząc projekt warto skorzystać z pomocy urzędników i pracowników jednostek organizacyjnych miasta Gdańska i sprawdzić, jak dany pomysł wpisuje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, kto jest właścicielem terenu, jaki jest koszt projektu i czy spełnia kryterium ogólnodostępności - czy umożliwia mieszkańcom swobodne, nieodpłatne korzystanie z efektów jego realizacji.

Zachęcamy, by do 25 lutego składać swoje propozycje i pomysły. Zapraszamy także do kontaktu. Wszystkie informacje można znaleźć stronie gdansk.pl, gdzie są telefony i maile do nas. Zapraszamy do kontaktowania się i konsultowania pomysłów, bo chcemy wesprzeć każdego, by projekty były przygotowane jak najlepiej – mówiła Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Przy projektach Zielonego Budżetu Obywatelskiego pomogą architekci krajobrazu i urbaniści z doświadczeniem w zakresie edukacji architektonicznej, konsultacji społecznych oraz projektowania przestrzeni publicznych z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.   

Kwota BO 2025

Suma środków przeznaczonych na realizację projektów to 21 526 022 złotych

Projekty ogólnomiejskie - 4 137 851 złotych

w tym projekty ogólnomiejskie Zielonego Budżetu Obywatelskiego – 1 304 922 złotych. Warto pamiętać, że maksymalny szacowany koszt jednego projektu ogólnomiejskiego to 2 mln złotych, zaś ogólnomiejskiego projektu Zielonego Budżetu Obywatelskiego to 434 974 złotych.

Projekty dzielnicowe - 17 388 171 złotych

w tym projekty dzielnicowe Zielonego Budżetu Obywatelskiego – 3 718 649 złotych. Chętni mogą zgłaszać mniejsze inicjatywy do wysokości kwoty przeznaczonej na daną dzielnicę. Projekty dzielnicowe zgłaszane i realizowane są w 35 jednostkach pomocniczych Miasta. 

Harmonogram BO 2025

  • 29 stycznia – 25 lutego 2024 r. – zgłaszanie projektów;
  • 29 stycznia – 22 marca 2024 r. – weryfikacja formalna i wstępna projektów;
  • 29 stycznia – 28 czerwca 2024 r. – weryfikacja projektów przez Jednostki Organizacyjne / Wydziały Urzędu Miejskiego;
  • do 9 sierpnia 2024 r. – weryfikacja projektów przez Zespół Konsultacyjny;
  • do 16 sierpnia 2024 r. – losowanie numerów projektów do głosowania;
  • 9 września – 23 września 2024 r. – głosowanie;
  • do 27 września 2024 r. – ogłoszenie wyników głosowania.

Szukasz inspiracji?

Najlepiej przyjrzeć się przykładowym realizacjom z poprzednich lat lub czerpać pomysły od mieszkańców innych polskich i europejskich miast.

Poznaj zasady składania projektów, sprawdź co możesz zgłosić do tegorocznej edycji – wszystko na stronie internetowej: Budżet Obywatelski

Koordynacją Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku zajmuje się Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami,
Referat ds. Współpracy z Mieszkańcami,
tel.: 58 323 66 51, 58 323 66 37, 58 323 63 37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.