Wraz z nadejściem wiosny wszystko wraca do życia – również gdańskie fontanny. Ich uruchomienie to nie tylko powrót do estetyki i funkcjonalności, ale także symboliczny znak, że miasto przygotowuje się do letniego sezonu. Jak to wygląda w tym roku?

Co roku majówkę poprzedza uruchomienie wodnej architektury. Zgodnie z tegorocznym harmonogramem pierwsze fontanny zostały uruchomione już 15 kwietnia. Działają m.in.: fontanny  pływające Srebrniki we Wrzeszczu, Pusty Staw na Stogach, a także fontanny stacjonarne - Generała Maczka, przy ul. Szerokiej czy Fontanna Czterech Kwartałów..

– Woda i fontanny stanowią nieodłączny element urody i życia naszego miasta, dlatego zależało nam tym, by wszystkie fontanny działały już na tegoroczną majówkę. Chcemy, aby mieszkanki, mieszkańcy oraz turyści mogli cieszyć się nie tylko gdańskimi zabytkami i atmosferą, ale także pięknem płynącej wody, która dodaje niepowtarzalnego uroku naszej przestrzeni. – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.  

Tegoroczne nowości

Gdańsk zyska aż trzy nowe wodotryski.  Nowa fontanna pojawi się  w Parku im. Haffnera w Brzeźnie. Projekt, który został wybrany w ramach Budżetu Obywatelskiego, będzie klasycznym wodotryskiem o kształcie koła. Usytuowana obok pętli tramwajowej, zapewni jej spore grono odwiedzających. Budowa, powierzona firmie Budowlano-Drogowej „Prasbet”, ma zakończyć się jesienią tego tym roku. Kolejna instalacja, także za sprawą Budżetu Obywatelskiego, zamontowana zostanie na Zbiorniku Górnym w Parku Oruńskim, a jej rozruch planowany jest na sierpień tego roku. Trzecia fontanna będzie cieszyć oczy spacerujących koło najnowszego zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina.

Stara fontanna, nowy operator

Między ul. Korzenną, Rajską i Wielkie Młyny od lata 2014 roku stoi Fontanna Heweliusza. Upamiętnienia prace w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury wodno-ściekowej przeprowadzonych w latach w latach 2006-2012. Powstała z inicjatywy Miasta Gdańska i spółki GIWK, która przekazuje obiekt pod opiekę Gdańskich Wód.

– Woda fontanny będzie nadal płynęła jako symfonia światła i wody, zachowując swój urok i przynosząc radość przechodniom. – zapewnia Wojciech Fuszara z Gdańskich Wód i dodaje: –  Warto jednak pamiętać, że woda w fontannach nie jest badana pod kątem jej zdatności do picia i kąpieli, a korzystanie z niej w ten sposób jest zabronione. Mimo to, niezależnie od tego ograniczenia, gdańskie fontanny przynoszą radość i ukojenie zarówno najmłodszym, jak i starszym mieszkańcom oraz turystom.