Zielona Retencja to wydarzenie, które wyznacza nowe standardy w podejściu do zagospodarowania i oczyszczania wód opadowych przy wykorzystaniu zieleni. Konferencja odbywa się w Gdańsku – wielokrotnie docenianym za gospodarowanie wodami opadowymi. To tam powstaje najwięcej ogrodów deszczowych, niecek retencyjnych i mini lasów deszczowych. Wydarzenie zaplanowano na 19-21 czerwca 2024 r., aby wyjazd służbowy stał się jeszcze bardziej inspirujący. Organizatorami są Gdańskie Wody, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie i Gdańska Fundacja Wody. Zapisy na www.zielonaretencja.pl

Dlaczego warto dołączyć?

Konferencja Zielona Retencja to esencja praktyki i teorii poświęconej wykorzystaniu zieleni dla zagospodarowywania i oczyszczania wód opadowych. Eksperci z różnych dziedzin prowadzą warsztaty, pokazy, dyskusje i prelekcje dostarczając uczestnikom konkretnych narzędzi i umiejętności potrzebnych do skutecznych działań na rzecz retencji wód opadowych i adaptacji do zmian klimatu. Tegoroczna edycja pochyli się w szczególności nad tym jak zacząć.

 – Rozwój, modernizacja i utrzymanie infrastruktury związanej z zarządzaniem wodą – tak, ale nie tylko. Zielona Retencja to przestrzeń, w której definiujemy konkretne wyzwania i pokazujemy jak można podejść do ich rozwiązania. Mówimy o nich od etapu projektowania przez wykonawstwo i utrzymanie. Efekty pokazujemy w terenie. Trzonem naszej konferencji są zajęcia praktyczne. Naszą ambicją jest budowanie społeczności, która będzie dzielić się swoimi doświadczeniami – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

 –Program został przygotowany tak by zaciekawił tych „zielonych” w temacie zielonej retencji i tych, którzy są już na etapie wdrożeniowym. To kompendium wiedzy od praktyków dla praktyków – dodaje Agnieszka Kowalkiewicz, kierownik działu adaptacji do zmian klimatu w Gdańskich Wodach. 

Praktycznie i… klimatycznie!

Jednym z unikatowych elementów konferencji jest możliwość udziału w warsztatach terenowych. Uczestnicy dowiedzą się jak planować, projektować i utrzymywać ogrody deszczowe. Skomponują własną rabatę retencyjną i posadzą w niej rośliny. Praktycy zdradzą czym jest retencyjny jeż czy szczerbate krawężniki. W tym roku planowana jest także rowerowa wycieczka po gdańskich ogrodach deszczowych, komputerowe warsztaty z modelowania hydrodynamicznego i wyznaczania ścieżek spływu na podstawie ukształtowania terenu miasta Rumii. Prelegenci opowiedzą także o retencji leśnej, wytycznych do aktualizacji MPA czy skuteczności zieleni retencyjnej w pochłanianiu CO2. To doskonała okazja, aby na własne oczy zobaczyć i poznać jak funkcjonują rozwiązania z zakresu retencji wód deszczowych oraz dowiedzieć się z jakich narzędzi warto korzystać, by efektywnie zarządzać systemem retencji.

Różne branże, jeden cel

Integracja różnych branż oraz nawiązywanie nowych, wartościowych znajomości biznesowych są ważną częścią wydarzenia. Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska – zarówno w roli prelegentki, dyskutantki, jak i uczestniczki oraz naukowczyni opowie o tym jak zacząć wdrażać zieloną retencję w miastach. O dobrych praktykach w zakresie renaturyzacji wód opowie zastępca Dyrektora ds. Usług Wodnych i Zarządzania Środowiskiem Agnieszka Zientara. Do współtworzenia konferencji zostali zaproszeni także m.in. Piotr Czarnocki (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Janusz Bohatkiewicz (Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Politechnika Krakowska), Barbara Rajkowska (IOŚ) Piotr Nieznański (WWF), Paweł Sikorski (Izba Gospodarcza "Wodociagi Polskie"), Wojciech Szpakowski (Gdańskie Wody), Patrycja Wolińska-Bartkiewicz (ZWiK Szczecin) i Piotr Ziętara (Wodociągi Miasta Krakowa). Pełen program dostępny na www.zielonaretencja.pl

Networking

Organizatorzy zadbali o to by nadmorski klimat sprzyjał swobodnej wymianie myśli i doświadczeń. Pierwszego dnia zaproszą uczestników na kolację na plaży, a wieczorem drugiego dnia porwą o tańca. Tradycyjnie odbędzie się też retencyjny HYDE PARK, na którym nie ma trudnych pytań.

 

 

Partner strategiczny: Invest Gda.

Partnerzy wydarzenia: Miasto Gdańsk, Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, ACO Polska, Aquanet Retencja, DHI, PM Ecology, SCALGO, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Pomorskie Forum Wodociągowe, Polski Kongres Drogowy.