Zarządzamy systemem zagospodarowania wód opadowych – od zbiorników retencyjnych, przez sieci kanalizacji deszczowej, po ogrody deszczowe. Wiemy, że nasz świat się zmienia, a z nim również klimat – adaptujemy się i pomagamy w tym innym, m.in. organizując konferencję „Zielona Retencja”. Czasami słyszymy „ale ja nie mam Facebooka”. W takim razie – od dziś zapraszamy do newslettera!

Słuchamy, testujemy i… uwalniamy praktyczną wiedzę

Integracja różnych branż oraz nawiązywanie nowych, wartościowych znajomości biznesowych są ważną częścią wydarzenia #zielonaretencja. Wiemy, że to na nas, praktykach, spoczywa odpowiedzialność za ten wyjątkowy zasób, jakim jest woda. Jednak chcemy dzielić się wiedzą, również z tymi, którzy z jakiegoś powodu nie mogli lub nie mogą pojawiać się na konferencji „Zielona Retencja”. Dlatego na naszych kanałach w social mediach udostępniamy małe i całkiem opasłe treści edukacyjne – tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Wierzymy, że warto poznawać bolączki oraz potrzeby wszystkich stron, bo współpraca pomiędzy urzędnikami, projektantami, architektami i przyrodnikami może znacznie przyspieszyć wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań.

Po co newsletter?

Mamy ambicję być jeszcze bliżej branży, by przekazywać najświeższe informacje od praktyków dla praktyków. Treści newslettera będą pochodzić od ekspertów, którzy działają na różnych polach związanych z zarządzaniem wodami opadowymi – głównie w Gdańsku, choć nie tylko. W naszej firmie uwielbiamy świętować sukcesy, nie tylko własne, ale także osiągnięcia innych firm. Nie ma nic bardziej inspirującego niż widok kolegów z branży osiągających swoje cele. Dlatego w newsletterach nie zabraknie gratulacji wobec tych, którzy dają dobry przykład.

Cyfrowy biuletyn to świetne rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się, że mogą przegapić istotne newsy. Teraz wystarczy zostawić swój adres e-mail w formularzu na dole naszej stronie internetowej, by poznać szczegóły programu corocznej konferencji lub dowiadywać się branżowych ciekawostek. Z czasem planujemy również udostępnianie większych form, np. ebooków.

Success story – od wyzwań, do rozwiązań

W ostatnich latach w Gdańsku odczuwalne są zmiany klimatu i ich skutki – szczegółowa analiza zmian klimatu na przestrzeni ostatnich dekad została zawarta w Miejskim Planie Adaptacji Gdańska do zmian Klimatu MPA uchwalonego przez Radę Miasta Gdańsk w sierpniu 2019 r. (źródło).

Najważniejsze trendy dotyczące opadów atmosferycznych pokazują wzrost okresów suszy, wzrost liczby epizodów opadowych o charakterze nawalnym oraz stabilne utrzymanie średniego poziomu opadów w roku. Zagospodarowywanie wody opadowej z punktu widzenia adaptacji miasta do zmian klimatu opiera się o system wykorzystania wód opadowych w zieleni miejskiej - tzw. Zieloną Infrastrukturę, którą rozumie się jako sumę systemu przyrodniczego miasta, obiektów wodnych oraz infrastruktury szarej uzupełnionej o zieleń.

W Gdańsku wyróżniamy 5 głównych kierunków zagospodarowania wód opadowych. To retencja zbiornikowa, terenowa, uliczna, przydomowa i zieleń miejska. Tworzą błękitno-zieloną infrastrukturę miasta, wspierającą adaptację do zmian klimatu – tak jak 5 idealnie pasujących do siebie palców dłoni tworzy nieprzepuszczalną strukturę (więcej tutaj).

Ta przełomowa polityka stanowi obecnie wzorzec dla innych miast w Polsce, podkreślając potrzebę zrównoważonego zarządzania wodami opadowymi w obliczu zmieniającego się klimatu.

Już dziś zapraszamy Państwa do tego, by nie tylko obserwować zmiany, ale również stawać się jej częścią.