Wczoraj w Gdańsku mieliśmy kolejny epizod opadowy, który zaliczyć mogliśmy do opadu nawalnego. Na 2 stacjach (Matemblewo i Łostowice) odnotowaliśmy opad nawalny VI stopnia – spadło tu 31,5 oraz 33,0 litrów wody na metr kwadratowy w ciągu zaledwie 15 min! Ostatni tak wysoki opad nasze stacje odnotowały w 2018 roku, gdy w maju i sierpniu spadło odpowiednio 30,6 oraz 35,8 mm.

Podczas wczorajszego zdarzenia spadło łącznie nawet do 50 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni. To dużo więcej niż wskazywały wcześniejsze prognozy meteorologiczne. Intensywne opady objęły duży obszar miasta - sumę 40 mm opadu przekroczono na 4 stacjach: Matemblewo, Matarnia, Lipce i Łostowice.

BARDZO WILGOTNY LIPIEC

Na stacji Matemblewo i Łostowice w 15 minut spadło tyle wody, ile wynosi połowa normy miesięcznej dla tego miesiąca. Tegoroczny lipiec jest jednym z najbardziej wilgotnych w ciągu ostatnich lat. Ostatnio tak wilgotne lipce odnotowaliśmy w latach 2016 i 2017, gdy wystąpiły wielogodzinne opady na terenie całego miasta.  

OPAD NAWALNY - CZYLI JAKI?

Opady nawalne charakteryzują się nie tylko swoją intensywnością, ale także lokalnością występowania. Stacje Matemblewo i Kiełpino Górne w linii prostej dzieli zaledwie 4,5 km, tymczasem na Kiełpinie spadło prawie 4 razy mniej deszczu niż na Matemblewie a w położonym w podobnej odległości Klukowie 10 razy mniej.

Burzowa pogoda jest związana z wysokimi temperaturami powietrza w Europie. Wzrost temperatury globalnej oznacza większe i częstsze lokalne ekstrema pogodowe. W poniedziałek 22 lipca odnotowano najwyższą średnią temperaturę w historii na naszej planecie.

SKALA CHOMICZA – INTENSYWNOŚĆ W CZASIE

O gwałtowności opadu nie decyduje tylko jego czas trwania a intensywność wyrażająca się w sumie opadu występującego w określonym czasie. Np. opad 40 mm rozłożony na całą dobę nie stanowi zagrożenia, ale ta sama ilość wody w ciągu 30 minut, tak jak 24 lipca, przekracza możliwości bezpiecznego odbioru.

Do oceny intensywności opadu służy skala Chomicza. W tej skali stopnie od I do III określają opady, które miejski system odwodnieniowy może bezpiecznie przyjąć. Wyższe stopnie oznaczają opady coraz bardziej intensywne. Opady od V stopnia w górę nazywane są opadami nawalnymi.

INTENSYWNE PRACE W TERENIE

Był to już szósty epizod opadowy w tym letnim sezonie, który przyniósł gwałtowne opady. Służby Gdańskie Wody podczas każdego zdarzenia prowadziły działania przed, w trakcie oraz po ustaniu opadów zmniejszając negatywne oddziaływanie na infrastrukturę. Nasi pracownicy oczyszczali i udrażniali wpusty uliczne i kraty z naniesionych zanieczyszczeń, przekierowywali nadmierny spływ wody, zabezpieczali nieruchomości, odpompowywali wodę, zabezpieczali studnie kanalizacyjne, uzupełniali punkty z workami. Prace były prowadzone przez całą dobę. Po wystąpieniu tak gwałtownych opadów każdorazowo sprawdzamy stan miejskiej sieci deszczowej oraz oczyszczamy wpusty i kraty przygotowując je na przyjęcie kolejnego opadu.