„Klimat w szkołach metropolii” to największy projekt edukacyjny realizowany na terenie trójmiejskiej metropolii. Liderem projektu jest Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, współpracujący z Gdańskimi Wodami i International Development Norway. Bycie partnerem merytorycznym i dzielenie się wiedzą stanowi dla Zespołu Gdańskich Wód cenne doświadczenie.

Zmagania z żywiołami

Nawałnice, powodzie, fale upałów - te ekstremalne zjawiska dotykają coraz częściej naszego regionu. Projekt "Klimat w szkołach metropolii" nie tylko podnosił świadomość społeczności szkolnej na temat tych zagrożeń, ale także stawia na praktyczne działania, które mogą ograniczyć wpływ zmian klimatu na nasze życie.

Inwestycje w przyszłość

Celem projektu jest nie tylko zwiększenie wiedzy na temat zmian klimatycznych, ale także praktyczne działania. Przez trzy lata 40 szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczestniczyło w licznych inicjatywach – od tych mających na celu zwiększenie świadomości uczniów i ich rodzin na temat zmian klimatycznych, przez poznawanie sposobów łagodzenia ich skutków, po edukację i wspólne działanie.

Dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy EOG, szkoły z obszaru metropolitalnego otrzymały środki na budowę zielono-niebieskich rozwiązań infrastruktury. W ramach projektu powstają ogrody deszczowe, niecki retencyjne, kompostowniki i zielone ściany.

Nauczyciele zostali przeszkoleni przez ekspertów, a także dostali merytoryczne wsparcie. Scenariusze lekcji, przeznaczone dla klas 4 i 5 szkoły podstawowej oraz 1 i 2 szkoły ponadpodstawowej, są wciąż dostępne online, podobnie jak inne bezpłatne materiały do pobrania. Wśród nich m.in. Poradnik Klimat na 5! i inspirujące materiały dydaktyczne, takie jak: prezentacje multimedialne, tablice edukacyjne, karty pracy, plansze, quizy czy gry.

Zwyciężcy konkursu "Chrońmy środowisko metropolii!" otrzymali możliwość wyjazdu do Norwegii, by tam zgłębić tajniki dbałości o klimat.

 

Skąd pieniądze na realizację projektu?

“Klimat w szkołach metropolii” realizowany jest w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany klimatu. Blisko 3,5 mln zł dofinansowania pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot realizuje go we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Więcej informacji i zdjęć znajdziecie na stronie internetowej projektu, a także Facebooku i Instagramie.