Gdańsk wciąż pomaga
Zniszczone budynki mieszkalne w Borodziance. Mat. fot. R. Gajewski, Gdańskie Wody.

Od kilku miesięcy Gdańsk konsekwentnie wspiera Ukrainę oraz jej mieszkańców. Organizowane są zbiórki, pomoc rzeczowa, edukacyjna. Gdańsk także wspiera ukraińską branżę wodociągową, która w wyniku rosyjskiej inwazji doznała ogromnych szkód. Właśnie rusza zbiórka pieniędzy na wóz asenizacyjny do bieżącego usuwania zatorów i odbioru ścieków w jednym z najbardziej zniszczonych miast – Borodziance.

Nie ma wiosny bez miejskich fontann

Gdy zaczynają tryskać wodą to znak, że wiosna rozkręca się na dobre, a majówka jest naprawdę blisko. Nie inaczej jest w tym roku. Po zimowym odpoczynku gdańskie fontanny wracają do pracy.

Służby ćwiczyły działania przeciwpowodziowe

Strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, pracownicy miejskich spółek oraz przedstawiciele innych podmiotów wzięli udział w ćwiczeniach związanych z ochroną przeciwpowodziową, które odbyły się w Gdańsku. Podobne szkolenia prowadzone są w naszym mieście od 5 lat. Do tej edycji, organizowanego przez Gdańskie Wody, wydarzenia, po raz pierwszy zaproszono przedstawicieli sąsiednich gmin: Cedrów Wielkich, Kolbud, Pruszcza Gdańskiego i Żukowa.

Gdańska pomoc dla ukraińskich wodociągów

 

Półtorej tony darów dotarło w wielkanocny poniedziałek do Borodzianki w obwodzie kijowskim. To pierwszy transport pomocy od gdańskich spółek gospodarujących wodą. Sprzęt o łącznej wartości ponad 150 tys. zł posłuży do zapewnienia dostaw wody i odbioru ścieków w ogarniętej wojną Ukrainie.

Podsumowujemy 2021 rok pod względem opadowym.

Podsumowujemy 2021 rok pod względem opadowym. Na ile deszczowo upłynął on w Gdańsku?

Przedsiębiorstwa wodociągowe w Ukrainie potrzebują wsparcia

W ramach akcji #PomóżmyOdbudowaćUkrainę odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli polskich i ukraińskich przedsiębiorstw wodociągowych.

POMÓŻMY ODBUDOWAĆ UKRAINĘ

Do Koleżanek i Kolegów – wodociągowców, hydrotechników, meliorantów!

GDAŃSZCZANIE SADZĄ KASZTANOWCE

40 nowych kasztanowców zostanie posadzonych przy Kanale Raduni. We wtorek, 23 listopada ruszyła akcja sadzenia drzew. Kasztanowce czerwone upiększą wał. Projekt jest realizowany w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Koszt realizacji zadania to 80 000 zł.

Gdańsk najlepszym polskim miastem gospodarującym zasobami wody

Ekspercki ranking Water City Index 2021 ocenił rozwój miast i metropolii pod względem efektywności gospodarowania wodą. Gdańsk zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając Kraków i Wrocław.

Ruszają konsultacje społeczne na Stogach

Wypełnij ankietę i miej wpływ na przestrzeń w Twojej dzielnicy! Ruszają konsultacje społeczne na Stogach

 

Mieszkańcy Stogów mają okazję wypowiedzieć się na temat przyszłości niezagospodarowanego terenu przy ul. Ugory. Ruszyły konsultacje społeczne, które obejmują ankietę oraz warsztaty terenowe.

Mikroplastiki – czy wystarczy zmienić nawyki? Gdańskie Wody zapraszają na debatę

Zanieczyszczenie środowiska odpadami z tworzyw sztucznych to duży problem. Czy więc małe, indywidualne działania w ogóle mają sens? Jak pomóc sobie i środowisku? 16 września w Sztuce Wyboru debata o sile świadomości konsumenckiej. Start o 17. Wstęp wolny.

To jest droga do Bałtyku, nie wrzucaj plastiku! Nowa akcja edukacyjna

Odpady z tworzyw sztucznych to jedne z najczęściej występujących w wodach. Na ich ilość ma wpływ każdy z nas! Jesienią mieszkańcom Gdańska przypomną o tym… wpusty uliczne.

Miasto przyjazne wodzie. Nowe funkcje starych miejsc

Adaptacja do zmian klimatu to nie tylko nowe inwestycje, ale też przystosowanie do dynamicznych warunków już istniejącej infrastruktury. Przykładem najnowszych tego typu działań w Gdańsku jest niecka retencyjna stworzona przy al. Płażyńskiego, która zagospodaruje wodę spływającą z jezdni ul. Czarny Dwór.

Gdańskie fontanny wracają do pracy
Wyrzut wody z fontanny pływającej na zbiorniku retencyjnym Srebrniki. mat. fot. Gdańskie Wody

Fontannowy sezon 2021 czas start!

Od pływających po stojące, od najmłodszych po zabytkowe. W tym roku woda pojawi się w każdej z nich. Gdańsk stopniowo uruchamia urządzenia wodne. Gdańskie Wody i GIWK zalecają zachowanie ostrożności podczas ich odwiedzania.

Zbiornik retencyjny to nie lodowisko!
Pokryty śniegiem zbiornik Jasień. W tle wysokie topole.

Zima na dobre rozgościła się w Gdańsku. Pogoda sprzyja śnieżnym aktywnościom. Ciesząc się białym puchem, dbajmy też o bezpieczeństwo.  Przypominamy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę zbiorników retencyjnych jest zabronione!

Suche lato, przeciętny rok. Gdańskie podsumowanie opadowe 2020

Choć pod wieloma względami był bardzo nietypowy, pod względem deszczu miniony rok okazał się w Gdańsku przeciętny. Charakteryzowała go, duża zmienność przestrzenna opadu, idąca w parze ze zróżnicowaniem wysokościowym położenia naszego miasta.

Gdańsk na podium. Na zdjęciu widoczny zbiornik wodny z okalającą go zielenią. Na drugim planie szpaler drzew.
Gdańsk na podium. Na zdjęciu widoczny zbiornik wodny z okalającą go zielenią. Na drugim planie szpaler drzew.

Ekspercki ranking Water City Index 2020 ocenił rozwój miast pod względem gospodarowania wodą. W kategorii  metropolie, Gdańsk zajął trzecie miejsce, plasując się na podium za Wrocławiem i Bydgoszczą. W ocenach cząstkowych dotyczących zabezpieczeń przed zagrożeniami zwyciężył. 

Jeszcze bardziej kolorowy. Więcej roślin przy gdańskim zbiorniku retencyjnym

Drzewa o efektownie przebarwiających się jesienią liściach i krzewy o barwnych pędach. Przy zbiorniku Kolorowy pojawią się nowe nasadzenia. Prace finansuje Rady Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe.

Pas zieleni przy Węźle Groddecka zamieni się w obiekt małej retencji. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w newralgicznym rejonie skrzyżowania ul. 3 Maja/Armii Krajowej. Prace rozpoczną się 26 października.

Tegoroczny sezon gdańskich fontann dobiega końca

Nie był to dla nich (jak i dla nas wszystkich) czas łatwy ani typowy. Ze względu na epidemię w tym roku mogliśmy nacieszyć oczy wodnym strumieniem tylko części gdańskich fontann. Po kilku miesiącach wytężonej pracy przyszedł dla nich czas odpoczynku.

Strona 1 z 2